Company News

Jak zminimalizować ryzyko straty na inwestycjach?

Inwestowanie

Zanim zaczniesz inwestować, musisz zdać sobie sprawę z tego, że każda inwestycja niesie za sobą ryzyko i jest ono nie do uniknięcia. Na szczęście jest kilka sztuczek, które pomogą nam je zminimalizować, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z dochodem pasywnym. Warto jednak pamiętać, że samo inwestowanie nie jest dla każdego i czasem lepiej gromadzić oszczędności, niż ryzykować swoimi środkami.

Inwestuj w wiele różnych rzeczy


Nigdy nie lokuj całego swojego kapitału w tylko jednej inwestycji. To bardzo prosta zasada, która jest motywowana logiką. Jeśli ta jedna inwestycja Ci się uda, to zarobisz na niej niewielki procent w skali roku, ale jeśli zacznie przynosić Ci straty, to stracisz zapewne całe swoje pieniądze. Kiedy masz kilka miejsc, w których lokujesz swoje oszczędności, minimalizujesz ryzyko większych strat, a do tego masz możliwość pokrycia tych, które się pojawią, zyskami z innych źródeł. Dzięki temu wystrzegasz się porażki finansowej i masz czas, żeby się uczyć. Dzielenie kapitału zawsze jest najlepszym zabezpieczeniem przed stratami.

Samodzielnie sprawdzaj wszystkie informacje


Nigdy nie inwestuj w coś dlatego, że twój znajomy słyszał, jak wujek jego szefa zachwalał czyjeś akcje. Dana osoba może mieć dobre intencje i pomóc Ci zarobić, ale jeśli ona sama nie zna się szczególnie na rynku, to jej informacje zawsze mogą zawierać luki albo być przekręcone. Zanim w coś zainwestujesz, koniecznie sprawdź, czy podana Ci informacja jest wiarygodna i ma pokrycie w rzeczywistości. Jeśli tak nie jest, to nie kuś losu. Zwłaszcza na początku inwestuj tylko w to, co jest Ci znajome i na czym możesz zarobić. Niepewne spółki wujków szefów nie pomogą Ci wypracować dla siebie dochód pasywny.

Zwiększaj ryzyko stopniowo


Zanim skoczysz na głęboką wodę, zamocz stopy. Wiedza o inwestowaniu będzie przychodziła z czasem, po części naturalnie wraz z nowymi inwestycjami, a po części dlatego, że będziesz musiał dokształcać się o giełdzie na własną rękę. Im więcej wiesz, tym mądrzejsze ruchy będziesz podejmował, ale nie zakładaj, że na początku pójdzie Ci dobrze. Zacznij od mało ryzykownych inwestycji, pożyczek z gwarancją zwrotu albo obligacji, żeby z czasem wejść na rynek akcji. Kto wie, może za kilka lat staniesz się na tyle doświadczonym graczem, że będziesz mógł swobodnie poruszać się po rynku kryptowalut.

  1. Przede wszystkim, warto dowiedzieć się wszelkich informacji o danej inwestycji przed włożeniem w nią pieniędzy.

    Karol 28 października 2021

Leave a Reply