Company News

Dlaczego tak mało osób inwestuje w akcje?

Inwestowanie

Inwestowanie to jeden z najlepszych sposobów na zdobycie dochodu pasywnego. Mimo że każdy z nas chce zarabiać więcej, na akcje mało kto się decyduje. W wielu wypadkach nie jest to jednak głupia strategia, tylko racjonalnie dokonany wybór, który został podyktowany sytuacją finansową danej osoby. Wbrew temu, co powszechnie się uważa, akcje nie są wcale doskonałym sposobem na szybkie zostanie milionerem.

Nie mają potrzebnej im do tego wiedzy


Inwestowanie w akcje to znacznie bardziej skomplikowany sposób na zarobek, niż tylko kupienie akcji tych spółek, które obecnie trendują. W zasadzie jest to jedno z najtrudniejszych do przygotowania sobie źródeł dochodów. Aby zarabiać, trzeba inwestować mądrze, a nie zawsze mamy czas i pieniądze, żeby doszkalać się z działania giełdy. Cały czas trzeba być na bieżąco, uczyć się o nowych spółkach i samodzielnie określać, które papiery wartościowe mogą okazać się dla nas cenne. To masa czasu i energii, którą większość z nas woli przeznaczyć na pracowanie na etacie, z zapewnioną nam określoną pensją.

Wolą gromadzić oszczędności, niż inwestować


Wiele osób słusznie uważa, że oszczędności są znacznie ważniejsze, niż inwestycje. A kiedy zarobki albo zdrowy rozsądek nie pozwalają nam gromadzić obu na raz, to wolą zdecydować się na konto oszczędnościowe w swoim banku. Dzięki temu mają zabezpieczenie finansowe, które dziś jest na wagę złota i nie muszą się bać, jeśli za chwilę znowu najdzie nas jakiś kataklizm albo stracą pracę. Inwestycje nie dają nam poczucia stabilności i bezpieczeństwa, bo w rzeczywistości są to zamrożone środki pieniężne, które może być nam bardzo ciężko odzyskać, a zyski nie sprawią, że szybko nam się one zwrócą.

Boją się podjąć większego ryzyka


Inwestowanie to zawsze ryzyko. Granie na giełdzie papierów wartościowych przypomina trochę hazard. Nigdy nie wiemy, czy nasze inwestycje nam się zwrócą i jeśli spółka jest nowa na giełdzie, to pakujemy w nią pieniądze w ciemno. Doskonałym przykładem jest spółka Ekipy, która dziś notuje ogromny spadek, ale masa osób chętnie w nią zainwestowała, bo wydawało się to dobrym pomysłem. Choć niektórym inwestorom udaje się odnieść ogromny sukces, znacznie więcej jest historii ogromnych strat, z którymi muszą mierzyć się wszyscy, którzy decydują się na inwestowanie sporych pieniędzy bez wiedzy i pogotowia finansowego.