Company News

Bezpieczna inwestycja w złoto

Złoto

Złoto to wyjątkowy metal. Nie od dziś budzi skrajne emocje. Walczono o niego, zabijano i poświęcano wszelkie wartości. Dziś także jest synonimem bogactwa i prestiżu.
Długo można zastanawiać się nad legendami związanymi ze złotem i mitami, którymi obrósł ten kruszec, tylko że są one nieistotne, jeśli potraktujemy go po prostu jako jeden z elementów naszych inwestycji. Złoto to idealna lokata naszego kapitału, rzecz jasna najczęściej utożsamiana z doskonałym zabezpieczeniem majątku na wypadek wojny. To proste, faktycznie w naszej historii niejednokrotnie zdarzało się tak, że złoto potrafiło ocalić ludzkie istnienia. Dzisiaj natomiast zagrożenia, które na nas czekają, to dewaluacja waluty, hiperinflacja lub głęboka recesja. To przyczyny, dla których warto uzupełnić swój portfel inwestycyjny o złoto.


W złoto można inwestować na bardzo różne sposoby, które najprościej podzielić na dwie kategorie: papierowa i fizyczna. Złoto papierowe to po prostu potwierdzenie jego zakupu za pomocą bardzo różnych poświadczeń i certyfikatów: możemy kopiować akcje kopalni, możemy inwestować w ETFe odzwierciedlające wartość złota, możemy w gwinejskie spółki, a nawet Amber Goldy. Podstawą jest inwestowanie w złoto fizyczne, które faktycznie można wziąć do ręki, bo tylko takie chroni przed dewaluacją papierowego pieniądza, hiperinflacją, a nawet wspominaną wojną.
Złoto jest towarem jak każdy inny, kształtuje go więc popyt i podaż. W przypadku złota niebagatelne znaczenia ma fakt, że na świecie jest jego ograniczona ilość, a koszt wydobycia stale rośnie i zapasy jedynie w niewielkim stopniu udaje się uzupełniać. Obecnie około połowy złota na całym świecie to biżuteria, mniej więcej 20% posiadają banki centralne, podobna ilość to złoto inwestycyjne, a pozostała część krąży anonimowo po świecie. Złota jest tylko tyle i to istniejące jest wyceniane. To ograniczenie sprawia, że jego wartość raczej nie spadnie. Kolejna rzecz, która sprawia, że cena złota rośnie to wysoka inflacja i spadek wartości dolara amerykańskiego. Na wzrost ceny złota mają również wpływ niepokoje społeczne, recesja, obawy o zachwianie systemów politycznych itp.


Złoto w fizycznej formie w postaci monety lub sztabki to najlepsza inwestycja. Sztabka im jest cięższa, tym jest droższa. Złote monety bulionowe emituje wiele krajów, nawet Polska. Waga monety zwykle wynosi jedną uncję tj. ok. 31 gram i według tej miary jest ewentualnie dzielona na mniejsze. Monety o wadze jednej uncji są najpowszechniejsze i zarazem najbardziej opłacalne, ponieważ w innym przypadku prowizja za sprzedaż jest zbyt wysoka. Co do sztabek, te występujące najpowszechniej ważą przynajmniej kilka uncji, chociaż te, które skupują banki, mają wagę 400 uncji.


Przedsiębiorstwo definiuje się najczęściej jako organizację prowadzącą działalność handlową, przemysłową lub zawodową. Jeśli chcesz, by twoja firma osiągnęła sukces, musisz zadbać o te elementy.

  1. Złoto nie zawodzi. Bezpieczna przechowalnia wartości majątku od wieków.

    Michał 26 października 2021

Leave a Reply